14 lutego 2015

Europejskie sztuki walki cz. II

W końcu czas na dokończenie poprzedniego wątku (tutaj) - nie wierzę w przypadki, więc nie bez kozery w Walentynki o rycerstwie ;) Dzisiaj kilka surowych informacji, gdyż nie potrzeba więcej po wcześniejszym artykule.

Ręczna broń stosowana do ataku pieszego


Miecz każdy zna, więc pozwólcie oddać słowo grafice.
Włócznia ma swoje rodzaje. Dzieli się ją na: przeznaczoną do walki jezdnej oraz do walki pieszej. Jej budowa charakteryzuje się rozwiniętymi grotami, o silnie zróżnicowanych konstrukcjach, których końce były zazwyczaj zdobione (np. pomponami). 
Kilka rodzai włóczni zwanych halabardami.
Inny rodzaj włóczni zwany glewią.
Sztylet - rodzaj noża stosowany do samoobrony albo w organizowanych walkach.
Sztylet włoski na sprężynie.
Topór - najprościej określając jest to wielka siekiera, często obusieczna. Ponadto jej ostrze mogło być zdobione. Obecnie często pojawiające się w filmach (np. Władca Pierścieni). 
Repliki.
Broń obuchowa - jej głównym zadaniem było zadawanie ciosów miażdżonych lub miażdżono-szarpanych co niwelowało wroga na stałe, gdyż umierał na polu bitwy lub krótko po walce. Obecnie w walkach nie stosuje się zbyt często ze względu na ogromną możliwość śmierci. 
Młot bojowy.
Morgensztern (Gwiazda Zaranna).
Buzdygan.
Ręczna broń stosowana do ataku konnego

Jest to trochę sztuczny podział, gdyż jezdny wojownik mógł używać broni do walki pieszej aczkolwiek w ten sposób lepiej jest to osadzić w pamięci.

Włócznia
Kopia - lepszej nie znalazłem.
Bogato zdobiona rohatyna - powinna być zamocowana na około dwumetrowym drzewcu.
Łuk - umieszczam go przy jeździe ze względu na postrach jaki siał służąc w rękach Tatarskich. 
Łuk tradycyjny, który został wyparty przez łuki azjatyckie.
Teksty źródłowe

Opis zbroi
Jest ich niewiele, a jeszcze mniej przetłumaczonych na język polski. Potrzebne są w tym miejscu głowy mądre do tego, aby odzyskać to o czym zapomnieliśmy, co wyparliśmy z kultury. Dziwne oznaczenia zawarte w poniższym wykazie są skrótami pod jakimi należy fachowo szukać tekstów. 

  • Cod. ms. 3227a znajduje się w Germanisches Nationalmuseum w Norymbergi; Hanko Döbringer (1389) - dyskurs prowadzony z leychmeistere, mający na celu udowodnić wyższość nauk Mistrza, dlatego też zawiera wiele wskazówek natury bardziej ogólnej, niż pozostałe traktaty z tej linii,

  • ms. germ. quart. 16 (5878), Biblioteka Jagiellońska, Kraków; Gladiatoria (1420-1440),
  • 44 A 8 (Cod. 1449) znajduje się w  Biblioteca dell'Academica Nazionale dei Lincei e Corsiniana w Rzymie; Peter von Danzig (1452),

  • Cod. I.6.40.3, F. Öttingen - znajduje się w Wallersteinische Bibliothek w Augsburgu,

  • M. I. 29 znajduje się w Universitätsbibliothek w Salzburgu. Hans von Speyer (1491),

  • Das Ringersbuch der Hans Wurm, c. 1505,

  • ms. germ. quart. 2020 (5879), Biblioteka Jagiellońska, Kraków; Goliath (1510-20) - ten anonimowy traktat jest wczesnorenesansową w miarę wierną kopią nauk przekazanych przez Petera von Danzig wraz z inspiracjami z innych, bliżej nieznanych źródeł. Szczegółowa analiza części poświęconej naukom mistrza Johannesa Liechtenauera stanowiła temat pracy doktorskiej Grzegorza Żabińskiego,

  • Zapasy Otta Żyda.

Bibliografia

  • Walczak B., Polskie sztuki walki?
  • Bąk M., Staropolski styl władania szablą. Czy istniał naprawdę?
  • Jarosz R., Źródła do ćwiczenia walki szablą polską
Krzychu ;)
Udostępnij:    Facebook Twitter Google+

1 komentarz:

  1. Średniowiecze jest jedną z najbardziej romantycznych epok głównie ze względu na literaturę - liczne romanse rycerskie, które były podstawą literatury świeckiej, hagiografia wbrew pozorom również zawierała sceny miłosne. A przede wszystkim była to epoka, której miłość była bardzo racjonalna, normalna (np. w porównaniu do romantyzmu). Poza tym romantyzm to nie tylko związek kobiety i mężczyzny. Dużo pisać można o tym ;)

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty: