Zapomniane animacje polskie i sąsiedzkie, bo o nich będzie ten wpis, tworzone były w skrajnie nieetycznych czasach komunizmu. Powszechnym było wynoszenie różnych rzeczy z fabryk, pałowanie zwykłych obywateli, zwalnianie z pracy czy uczelni za wiarę czy większą niż średnia działalność na rzecz poprawy bytu. Same filmy, powszechnie błędnie nazywane bajkami, starały się wpajać zgoła odmienny system wartości. Wszyscy je kochali, ale nie wszyscy wyciągnęli lekcje - tak bywa zawsze... Nie będę podawał tytułów, gdyż jest to zbędne - a w razie czego - niech będzie to pretekst do rozmowy z rodziną ;)
Obydwoje znani są w Japonii |
Powyższy film lalkowy znany jest na całym świecie pod różnymi imionami. Wiele osób go polubiło za jego prawość, a równocześnie dziecinną niewinność. Sekretem jest, że razem z dziećmi patrzeli i rodzice - wielu z nich z pewnością niosła fantazja kierowana maksymą: Oby moje dziecko takie było... ;) Pierwowzorem była zarówno książka jak i czasopismo Miś, którego był patronem. Jedną z ciekawostek dotyczącą Zajączka jest to, że zmieniał kolor... umaszczenia. Jeżeli się przyjrzymy różnym odcinkom zauważymy, że w jednych jest koloru brązowego, w innym szarego, a następnie oliwkowego. Ma owszem brata szaraczka, ale to nie o niego chodzi.
Kto nie zna tej dwójki? Najpopularniejsza i najdłużej emitowana dobranocka w Polsce. Cały czas obecna na naszym rynku w postaci kolorowanek. Swojego czasu mieli też niewiastę między sobą, ale moim zdaniem dobrze się stało, że zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach ;) Chłopcy byli tak dobrzy, że przeszli cenzurę Irańskich władz po rewolucji islamskiej i pojawili się także na tamtych odbiornikach. Wspomnieć należy, że imiona wymienione w tytule to tylko zdrobnienia. A będąc przy kwestii ich nazywania - wiesz kiedy się pojawili ich rodzice (odcinek bądź film) i jak się nazywali? Podziel się poniżej ;)
Jak to Czesi ;) |
Ci bracia są dosyć nietypowi i nie wykorzystywani na paradach choć to oni spali w jednym łóżku, mieszkali w jednym domu bez rodziców. Smykali się po lesie i rozmawiali ze zwierzętami - do dziś Czesi maja coś z paproci i rozmowy ze zwierzętami po jej wykorzystaniu.
Pierwszy ekologiczny kret - roślinożerca ;) |
Bardzo opiekuńczy, zawsze dbający o przyjaciół i przyrodę, ale potrafiący również pokazać pazurki, gdy nadepnęło się mu na odcisk (odcinek z anteną). Części osób zburzę światopogląd jak powiem, że był on chrześcijaninem, gdyż zawołanie "Ahjo!" jest skrótem od "Ahoj Ježíš!". Szach mat ateiści xD Jest on znany w 60 krajach oraz kręcony do 2002 roku - do dzieła więc kinomani!
Z pozdrowieniami dla Czarnej Braci ;) |
Choć mogłoby się zdawać, że dobranocka od Wielkiego Brata furory nie zrobi - było inaczej. Dzieci nie interesują się polityką, więc można było oglądać bez konsekwencji. Animacja zdobyła taką popularność, że powstała nawet gra na jedną z platform. Pomysł mógł zostać skopiowany z Hameryki - kojarzycie Strusia pędziwiatra? - ale kto by się tym przejmował. ;) Nie wiem, czy wiecie, ale Wilk ma coś dla facetów pożądanego - nie chodzi o upór i kondycję, ale o płyn na porost włosów. Skąd wiem? Przyjrzyjcie się jego czuprynie w początkowych odcinkach i przeskakujcie co jakiś czas a zobaczycie ;) Seria była wznawiana w roku 2005. Pojawiają się tam również kryptoreklamy nokii, ale to chyba dlatego, że wytrzymałe ciągnie do wytrzymałego.
Co wy wspominacie? Jakie animacje z dzieciństwa? A może byliście już zbyt "dojrzali" na takie "bzdury"? Komentujcie i wspominajcie - może jakaś mała sesja rodzinna;)
Krzychu
Nikt nie jest za dorosły na bajki:-) Na tych bajkach się wychowałam:-) Uwielbiałam krecika.
OdpowiedzUsuńPodobnie ja ;) Może czas wrócić do tego pomiędzy śmiesznymi czy poważnymi serialami? ;)
UsuńJa zawsze uwielbiałam wilka i zająca...mój ojciec wypożyczał mi vhs-y z videoteki...do tej pory używam slynnego"-słyszysz Ty mnie!?-słiszu, sliszu! - bardzo podoba mi się styl pisania w tym poście :)))
OdpowiedzUsuń