20 marca 2016

Historia uniwersum DC

Kto słyszał o Batmanie i Supermanie? A może o Zielonej Latarni, Zielonej Strzale, Flashu, Wonder Woman? Pierwszych dwóch superbohaterów kojarzy niemal cały świat – ich figurki, zabawki czy gry sprzedają się rocznie w setkach tysięcy o ile nie w milionach egzemplarzy. Reszta wymienionych przeze mnie postaci znana jest powszechnie w USA, natomiast poza tym krajem kojarzą je już niemal wyłącznie mniejsi bądź więksi fani.


No dobrze, ale skąd oni się wzięli? Odpowiedź nie jest tak oczywista jak by się można było spodziewać. Owszem pochodzą z komiksów, co nadal wielu ludzi dziwi. Są oni jednak związani z wydawnictwem DC, który jest, obok Marvela, wiodącym wydawnictwem komiksowym na świecie. O ich popularności może świadczyć ekranizacja przygód Batmana w Japonii wykonana przez tamtejszych rysowników, co jest sporym zaskoczeniem biorąc pod uwagę izolację tego kraju odnośnie nowych zachodnich form rysunkowych na rzecz popularyzacji rodzimej mangi.

Zacznijmy więc od początku, czyli krótkiej historii marki. Jej autorem jest  Malcolm Wheeler-Nicholson. Swą działalność zaczęła w 1934 roku pod nazwą National Comics wydając numer New Fun: The Big Comic Magazine. Wówczas uchodziło ono za tabloidowe wydawnictwo. Drugim wydawnictwem jakiego się podjęła było New Comics wydane w 135 roku, które później wyewoluowało w Adventure Comics. W rok później powstała ostatnia seria, czyli Detective Comics. W tym samym roku właściciel wszedł w spółkę z Jack S. Liebowitz i stworzyli markę, która od tego czasu nosi nazwę Detective Comics, Inc. przekształconą później w DC, Inc. Przez fanów okres ten jest nazywany „Początkiem”.

Po nim nastąpiło pięć kolejnych epok. Zostały wydzielone ze względu na: popularność konkretnych postaci i ich historii, dochody ze sprzedaży, wydarzenia historyczno-kulturalne oraz fuzje bądź przejęcia innych wydawnictwa. Pierwszy etap został nazwany Golden Age i trwał od lat 30. do połowy 50. Wówczas powstały takie postacie jak: Superman, Batman, Captain Marvel, Wonder Woman. Oprócz opisywania niezwykłych futurystyczno-fantastycznych przygód uczyły one czytelników rozróżniać dobro i zła w wielobarwnym świecie, a podczas wojny służyły do podnoszenia morale. Kolejny etap zwany Silver Age trwał następne 12 lat. Wtedy zaczęły się pierwsze problemy DC, jednak wprowadzono kolejne postacie o nadnaturalnych zdolnościach m.in. Flasha, Supergirl, Bizarro, Brainiaca, Supergirl czy Batwoman. Położono również kolejny fundament pod współcześnie nam znane historie, czyli wieloświaty zwane DC Universe oraz stworzono Ligę Sprawiedliwości w znanej nam formie. Na złych wynikach zaważyły coraz dziwniejsze i nieracjonalne pomysły twórców, jak np. Bat-Pies czy pięciowymiarowy bohater o nieskończonej mocy w naszych wymiarach zwany Bat-Mite. Od 1967 do 1980 panowała tzw. Bronze Age. Problemy jakie przeżywały komiksy w tym czasie wiązały się przede wszystkim z krytyką amerykańskiej kultury, zanikającym czytelnictwem oraz wzrostem znaczenia telewizji. Powstała młodsza wersja Ligi Sprawiedliwości, czyli Młodzi Tytanii. Był to ostatni z elementów fundamentu tego wydawnictwa. Następnie do połowy lat 90. trwała Modern Age zwana również Dark Age. Okres ten wniósł do świata komiksów tematy ważkie społecznie, historie nabrały charakteru bardziej psychologicznego i brutalnego. Całość zjawiska podręcznikowo ilustruje komiks o Batmanie autorstwa Franka Millera The Dark Knight Returns. Od lat 90. kiedy wydawnictwo przejęło studio Warner Bros marka stała się znana nie tylko z świetnie ilustrowanych komiksów, ale również z imponujących animacji, które wyrosły na kultowe i nie mające sobie równych w swojej kategorii. Również zaczęto coraz śmielej przenosić ich historie na wielkie ekrany, np. trylogia Batmana Nollana czy Człowiek ze Stali Snydera. A przecież czeka nas całe MDCU, czyli filmowe uniwersum DC. Wszyscy czekający na tą serię do niesamowicie podekscytowani. 

Krzychu;)
Udostępnij:    Facebook Twitter Google+

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty: